Těhotenství týden po týdnu – 40. týden těhotenstvíTak a je to tady, milé těhulky, možná jste již porodila při čtení 39. dílu, pokud však máte miminko ještě stále v bříšku, neváhejte a přečtěte si poslední díl našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu.

Těhotenství týden po týdnu - 40. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 40. týden těhotenství

40. týden těhotenství

Ve 40. týdnu těhotenství by měla přijít „vaše hodinka“. Většina těhotenství však nekončí porodem přesně na vypočítaný den. Těch je jen zhruba pět procent. Může se klidně stát, že ještě dva týdny budete miminko nosit ve svých útrobách. Pokud se nenarodí spontánně do té doby, rozhodne lékař o umělém vyvolání porodu.

reklama

Co se děje ve 40. týdnu těhotenství?

Miminko je plně vyvinuté, baculaté a se všemi znaky donošeného plodu. Když se narodí, jeho životní funkce budou fungovat samostatně.

Ve 40. týdnu těhotenství si připadáte už opravdu hodně neohrabaná a unavená. K únavě přispívá i fakt, že zřejmě špatně spíte. Velké břicho vám znesnadňuje najít vhodnou polohu k odpočinku a navíc ke špatnému spánku přispívá i nervozita spojená s očekáváním chvil následujících.

Jestliže chcete porod přispíšit, neposedávejte doma. Hodně choďte, dejte si teplou ne však horkou koupel nebo si dopřejte milování s partnerem ve vhodné poloze.

40. týden těhotenství je u konce

Porod se blíží, jestli již neproběhl. To už ale tyto řádky zřejmě nečtete. Miminko váží asi dvěstěkrát více než ve 12. týdnu těhotenství. Měří si 52 centimetrů a váží 3,4 kilogramu. Míry a váhy se mohou i dost lišit, záleží na dispozicích a průběhu těhotenství.

Jestliže se vám porod rozbíhá, může být prvním znakem odchod hlenové zátky s příměsí krve. Děložní hrdlo se otevírá. Jedná se o tzv. první dobu porodní. Ta může trvat hodiny.

Při kontrakcích se zkracuje děložní čípek a otevírá děložní hrdlo. Pokud rodíte poprvé, je tato doba delší než u následných porodů.

Druhá porodní doba trvá desítky minut a vyžaduje velkou aktivitu ženy. Rodička vytlačuje miminko na svět. Placenta se odlučuje zhruba po půl hodině po narození dítěte, jedná se o třetí dobu porodní. V poslední fázi dochází ke stažení dělohy a zaškrcení děložních cév.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.

Tagy: 40. týden těhotenství, 40 týden těhotenství, 40 tt, 40 týden, 40. týden, čtyřicátý týden těhotenství, čtyřicátý týden, těhotenství týden po týdnuHledali jste:

"40 týden těhotenství (772)", "těhotenství 40 týden (60)", "40 tt těhotenství (29)", "40tt těhotenství (20)", "40 týden (12)"

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 3 + 13 ?
Please leave these two fields as-is: