Těhotenství týden po týdnu – 30. týden těhotenstvíMiminku začalo období intenzivního nabírání na váze, to jsme zmínily ve 29. dílu seriálu „Těhotenství týden po týdnu“. Milé těhulky, před námi je posledních zhruba deset týdnů těhotenství!

Těhotenství týden po týdnu - 30. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 30. týden těhotenství

30. týden těhotenství

Zbývá vám zhruba osm až dvanáct týdnů těhotenství do porodu. Podle těhotenské průkazky máte sice k dobru týdnů deset, ale příchod potomka na svět můžete čekat klidně o něco dříve nebo s drobným zpožděním. Možná si v tuto chvíli říkáte, že by to nebylo špatné už teď, protože si připadáte nemotorná, ale vězte, že je ještě brzo. Těmito myšlenkami se však vaše tělo a mysl na porod chystají. Miminko se také připravuje, a to především vytvářením tukových zásob. Této činnosti se věnuje neintenzivněji.

reklama

Během 30. týdne těhotenství nebo následujících 14 dnů byste měla absolvovat třetí vyšetření ultrazvukem. Lékař zkontroluje růst plodu, určení umístění placenty a množství plodové vody a to, jak se vyvinuly orgány plodu.

Co se děje ve 30. týdnu těhotenství?

Miminka ve 30. týdnu těhotenství bývají již často hlavičkou dolů. Není však důvod k panice, pokud tomu tak není. Děťátko je dost aktivní, nacvičuje si uchopovací a sací reflex. Hýbe ručičkama a nožičkama, a to s nemalou silou. Nehty na ručičkách už dorůstají k okrajům prstů, na nohou ještě ne.

Tvorba krvinek ve slezině postupně ustává, protože se začínají vytvářet v kostní dřeni. Jemné chloupky lanuga začínají odpadávat, vlasy na hlavičce zůstávají.

30. týden těhotenství je u konce

Šněrovací boty jste již možná vyřadila, ohýbat se k nim několikrát denně je pro vás nepohodlné. Kůže na břiše je vypjatá. Někdy i svědí.

Zřejmě jste přibrala přes 10 kilogramů, klidně i více, a to vás ještě nějaký ten týden čeká. Při vstávání se musíte nejprve položit na bok, a pak teprve posadit.

Od hlavičky po zadeček měří miminko nyní asi 27 cm, celé zhruba 40 centimetrů váží asi 1400 gramů. Kdyby se miminko narodilo ve 30. týdnu těhotenství, už by mělo být schopné udržovat svou tělesnou teplotu.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.

Tagy: 30. týden těhotenství, 30 týden těhotenství, 30 tt, 30 týden, 30. týden, třicátý týden těhotenství, třicátý týdenHledali jste:

"30 týden těhotenství (2759)", "těhotenství 30 týden (320)", "30 tt (118)", "tricaty tyden tehotenstvi (68)", "30 tt těhotenství (54)", "30 týden (45)", "30tt těhotenství (44)", "porod ve 30 tydnu (29)", "30tyden tehotenstvi (22)", "30tt (16)"

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 12 + 11 ?
Please leave these two fields as-is: