Těhotenství týden po týdnu – 28. týden těhotenstvíJakými změnami prochází v těhotenství Váš krevní oběh jsme si již popsaly ve 27. dílu seriálu „Těhotenství týden po týdnu“. Dnes už nás čekají další zajímavé informace.

Těhotenství týden po týdnu - 28. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 28. týden těhotenství

28. týden těhotenství

Možná se vám to již přihodilo. Lidé vás v městské hromadné dopravě pouští sednout bez ptaní.

reklama

Vaše břicho je nyní tak výrazné, že není třeba se prokazovat těhotenskou průkazkou, abyste mohla využít VIP čekáren na nádražích velkých měst, které jsou kromě těhotným, vyhrazené cestujícím vozy první třídy a vlaky super city Pendolino : )

Na druhou stranu je dost dobře možné, že této výhody ani nevyužijete, neboť cestování se ocitlo někde na konci seznamu činností, po kterých toužíte. Spíš se cítíte unavená a míříte do čekárny těhotenské poradny. Tam jste nyní skoro jako doma, intervaly prohlídek se zkrátily na čtyři týdny.

Co se děje ve 28. týdnu těhotenství?

Kolem 28. týdne těhotenství je vaše děloha v polovině mezi pupíkem a hrudní kostí. Proto tlačí na vnitřní orgány, což je nepříjemné. Zato pohyby miminka již můžete pozorovat v zrcadle. Ne tedy úplně, ale přes břišní stěnu jsou někdy vidět obrysy dítěte. Tu se napne kůže a rýsuje se hlavička, jindy se zase vytlačí patičky nebo ručičky.

Protože v tuto dobu jsou oční víčka zcela oddělená, děťátko mrká. Kůže miminka začíná být kolem 28. týdne těhotenství narůžovělá, což je spojeno s tvorbou kožního vaziva a ukládáním podkožního tuku. Tvoří se kožní žlázky a začaly se vytvářet i mléčné žlázy.

Celé tělo je pokryto vernixem, tedy mázkem, který zabraňuje, aby se děťátko macerovalo v plodové vodě. Kosti plodu také rostou a sílí.

28. týden těhotenství je u konce

Po 28. týdnu těhotenství má miminko devadesátiprocentní šanci na přežití, v případě, že by muselo opustit bezpečný úkryt v matčině těle. Ovšem za předpokladu intenzivní péče, neboť ještě nemá dostatečně vyvinuté plíce.

Děťátko je stále ale poměrně malé, měří od hlavy k zadečku asi 25 centimetrů, s nohama 38 cm. Jeho hmotnost již přesahuje jeden kilogram, ale do porodu nabere ještě dva a půl krát tolik.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.Hledali jste:

"28 týden těhotenství (2275)", "těhotenství 28 týden (176)", "28 tt těhotenství (32)", "28tt tehotenstvi (19)", "28tyden tehotenstvi (18)", "28 tt (16)"

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 15 + 13 ?
Please leave these two fields as-is: