Těhotenství týden po týdnu – 25. týden těhotenstvíPředchozí, tedy 24. díl našeho seriálu „Těhotenství týden po týdnu“ vás upozornil, že je důležité nejíst během těhotenství za dva, ale spíše kvalitně. Pojďme si přečíst další doporučení, která nám otevře 25. týden těhotenství.

Těhotenství týden po týdnu - 25. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 25. týden těhotenství

25. týden těhotenství

Zbývají vám dva týdny do konce druhého trimestru. Ve 25. týdnu těhotenství vás na lačno čeká návštěva gynekologa, který vám provede odběry pro test na cukrovku. V těhotenství totiž dostává váš žaludek a další orgány zabrat. Pokud mají oslabenou funkci, můžete se to projevit právě nyní.

reklama

Poruchy metabolismu glukózy jsou ve druhé polovině těhotenství poměrně časté. Vyskytují se ve 3 až 7 procentech, s tím, že více jsou ohrožené starší ženy, ty s nadváhou a rovněž ty, které mají diabetes v rodině.

Vyšší riziko je také u matek, které porodily v minulosti dítě těžší než čtyři kilogramy. Naštěstí ve většině případů těhotenská cukrovka po porodu vymizí, i když přetrvává hrozba, že žena cukrovkou onemocní v budoucnu.

V těhotenství se upravuje hladina cukru v krvi jak dietními opatřeními, tak pomocí léků.

Děje se tak především kvůli děťátku. To může být v normálním termínu porodu příliš velké, což může znamenat komplikace. Navíc cukrovka může zhoršit fungování placenty.

Co se děje ve 25. týdnu těhotenství?

Děťátko roste a roste. Ale do termínu porodu mu chybí k dosažení ideální délky zatím ještě asi 15 centimetrů. Nyní se začíná upravovat poměr mezi obličejovou a mozkovou částí hlavičky.

Obličej se zvětšil. Oči jsou na svém místě a čekají, až se otevřou víčka. K tomu dojde za pár týdnů. Roste ušní lalůček. Pokud čekáte chlapečka, tak jeho varlata začínají sestupovat do pytlíku. Holčičce se vytváří dutina vaginy.

Srdíčko dítěte bije tak hlasitě, že je při správné poloze může druhý člověk slyšet i přes vaše břicho. Dítě se již umí usmívat, občas škytá nebo zívá. Kolem 25. týdne těhotenství se nezávisle na vaší vůli rozhoduje o tom, jestli bude mít váš potomek šikovnější pravou nebo levou ruku. Pravo nebo levorukost se vytváří nyní a v budoucnu se proto už nesnažte dítě přeučovat.

25. týden těhotenství je u konce

V plicích se začaly větvit průdušky, ale dítě by ještě po porodu nemohlo samo dýchat. Stále mu totiž chybí dostatek surfaktantu, tedy látky, která by zabránila, aby při výdechu plíce úplně nesplaskly. Miminko měří v 25. týdnu těhotenství od temene k zadečku kolem 22 centimetrů, s nohama o 12 více. Ještě tři neděle a budete v sobě nosit plod stejně těžký jako kilo mouky. Nyní váží jen 700 gramů, ale i to už je poznat. Není se čemu divit, že vás potomek začíná tlačit do žeber, městná vám části trávicí soustavy. Vaše děloha se v této době dá přirovnat k fotbalovému míči.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.Hledali jste:

"25 týden těhotenství (2692)", "těhotenství 25 týden (241)", "25 tt těhotenství (107)", "25 týden (50)", "25tt těhotenství (50)", "25 tt (25)", "25tyden těhotenství (20)", "těhotenství v 9 týdnu (15)"

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 4 + 4 ?
Please leave these two fields as-is: