Těhotenství týden po týdnu – 23. týden těhotenství22. díl seriálu „Těhotenství týden po týdnu“ vám popsal, jak vyvinutý má děťátko hmat a že vše co je kolem zkouší, chňapá po pupeční šňůře nebo si cucá paleček. Copak se s vámi a miminkem děje ve 23. týdnu těhotenství?

Těhotenství týden po týdnu - 23. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 23. týden těhotenství

23. týden těhotenství

Vaše děloha se v polovině šestého lunárního měsíce – tedy 23. týdne těhotenství nachází asi tři centimetry nad pupíkem. Uvnitř vaší dutiny břišní se pomalu „překládávají“ orgány. Děťátko tlačí na žaludek a žebra. Zvětšující se a tlačící děloha může kromě hemoroidů způsobit také křečové žíly na dolních končetinách a v oblasti rodidel. Takže dejte si pozor, především pokud pracujete v sedavém zaměstnání.

reklama

Během dne byste se měla v každém týdnu těhotenství procvičit a protáhnout, a rozhodně nevynechávat každodenní procházky. Když odpočíváte, dejte si nohy výše.

Velmi pohodlné jsou relaxační lehátka, která se někdy používají i jako zahradní nábytek, ale postačí i podložit si nohy polštářem. Jestliže vám hrozí vznik křečových žil, jak díky zvýšené tělesné hmotnosti, tak kvůli dědičnosti, neváhejte a oblékejte si kompresivní punčochy. Vyhnete se tak v budoucnu nevzhledným nohám, zdravotním komplikacím, které si mohou vyžádat i operaci.

Co se děje v 23. týdnu těhotenství?

Kůže miminka se postupně začíná zbarvovat pigmentem. Pod pokožkou se ukládá tuk. Přesto je děťátko ještě hodně červené a plné vrásek. Ve střevech plodu se v 23. týdnu těhotenství hromadí první stolice, která vyjde až po porodu v podobě černé až tmavě zelené hmoty. Nazývá se mekonium, nebo-li smolka. Tvoří ji částice plodové vody, žluči a buněk ze střev.

Děťátko polyká plodovou vodu, která se posléze částečně uplatňuje v krevním oběhu, a pak je vyloučena již fungujícími ledvinami.

Kolem třiadvacátého týdne těhotenství probíhá důležitý vývoj mozku, proto je nezbytné věnovat péči stravě a klást důraz na dostatek vitamínů a nenasycených kyselin.

23. týden těhotenství je u konce

Miminko nyní váží jako malý sáček rýže, tedy půl kilogramu. To si již můžete dobře představit. Děťátko povyrostlo do délky 27 až 29 centimetrů, tedy od hlavy po paty. Vypadá jako menší panenka. Na kotrmelce a přemety mimča jste si již zřejmě zvykla. Ovšem takové kopnutí do močového měchýře, které vám bez varování dítě uštědří, vás může nemile překvapit únikem moči. Kromě toho se můžete od této doby připravovat na tzv. poslíčky. Jedná se o trénink dělohy na porod. Neměla byste tyto stahy pociťovat ani pravidelně ani bolestivě.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.Hledali jste:

"23 týden těhotenství (2900)", "těhotenství 23 týden (284)", "23 týden (66)", "23 tt těhotenství (39)", "23 TT (31)", "23tyden těhotenství (22)", "sedavé zaměstnání v těhotenství (17)", "vývoj plodu 23 týden (15)"

Komentář

 1. Terka napsal(a):

  Dobrý den, jsem ve 23.týdnu a mám už celkem dost nepěkných strií na břiše :( pořád mažu, ale nepomáhá to. Nevíte o něčem co zaručeně pomůže? Jsem silnější postavy. Moc děkuju!

 2. Soňa napsal(a):

  Dobrý večer, existuje hned několik rad, ale ne vše pomůže každému. Když už se strie objeví, je to problém, protože potvrdily nedostatečnou elasticitu kůže, resp. nedostatek jedné ze složek. Přesto je třeba mazat břicho i nadále, aby to nebylo ještě mnohem horší, než bude. To nezní sice moc optimisticky, ale i tak zkuste některé z přípravků z drogerie, případně vám jistě poradí i v lékárnách. Jestliže však nechcete utrácet příliš mnoho za nejrůznější krémy, můžete vyzkoušet i rady prababiček. Možná to bude znít podivně, ale zkuste obyčejné vepřové sádlo, případně sádlo husí. I to se dnes dá v potravinách koupit. Jedna moje kamarádka se taky mazala kakaovým máslem, ale byl to výrobek koupený a ne úplně levný.

 3. petra napsal(a):

  Dobrý den, já se mažu klasickým dětským olejčkem za 17Kč a zatím nemám jedinou strii, tak snad to tak i zůstane… a pokud ne, co člověk nadělá, vím, že to nevypadá nejlépe, ale jsou důležitější věci ne?! :-)

 4. helča napsal(a):

  jojo, detske olejicky pomahaji zarucene, taky jsem pri prvnim tehotenstvi pouzivala a zadne strie se neobjevily :)

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 8 + 14 ?
Please leave these two fields as-is: