Těhotenství týden po týdnu – 21. týden těhotenstvíUž znáte pohlaví Vašeho miminka? Kolem 20. týdne může gynekolog prozradit, zda čekáte chlapečka nebo holčičku. To jste se dočetly ve 20. dílu seriálu „Těhotenství týden po týdnu“. Dnes už nás ale čeká 21. týden těhotenství.

Těhotenství týden po týdnu - 21. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 21. týden těhotenství

21. týden těhotenství

Už jste si jistě zvykla, že pravidelné kontroly u gynekologova začínají „indiskrétní“ otázkou: „Kolik vážíte?“, případně vás sestřička rovnou žene na to psychiku mučící zařízení zvané váha. Tak schválně kolik plus? Pět, deset nebo i více?

reklama

Kolem 21. týdne těhotenství by to mohlo být něco mezi čtyřmi až osmi kilogramy. Průměrný váhový přírůstek v těhotenství se pohybuje kolem 12 kilogramů, což se jistě postupně projeví na možnostech, které vám nabízí váš šatník.

Co se děje ve 21. týdnu těhotenství?

Miminko je zhruba stejně veliké jako placenta, kterou protéká stále více krve. Plod pravidelně procvičuje celé své tělo. Zatím má v děloze dost místa. Někdy se na čas zklidní, to spí.

V 21. týdnu těhotenství již miminko střídá pravidelně chvíle spánku s bdělostí. Bohužel k vaší smůle, to může být přesně naopak, než spíte a bdíte vy. Když spíte, je aktivní. Když chodíte, váš pohyb ho ukolébá. Zatím vám to nijak nevadí, ale ve třetím trimestru vás může nemile překvapit kopanec ve chvíli, když už usínáte.

Srdce dítěte bije tak silně, že ho lékař slyší i pomocí stetoskopu přes vaše břicho. Významným vývojem prochází mozek. Odlišuje se šedá a bílá mozková hmota mozková. Povrch mozku je ale stále poměrně hladký. Tvoří se nervová spojení.

Dokončují se také sliznice. Vnitřní orgány plodu vyzrávají, jejichž buňky začínají být definitivně na svých místech. Dotváří se jazyk, dítě má vyvinutou chuť. Z plodové vody vstřebává cukry.

21. týden těhotenství je u konce

Možná vám začal vystupovat pupík. Nebojte se, je to běžné. Vždyť vaše děloha už vyrůstá nad pupík. Také se může stát, že tělo začíná zadržovat vodu a tak vám otékají nohy a ruce tak, že je obtížné sundat prstýnky. Pokud jsou otoky extrémní a neustupují ani v noci, neváhejte o tom informovat lékaře.

Další nepříjemností, která vás může provázet zhruba od 20. týdne těhotenství, jsou rozšířené žíly v oblasti konečníku, tedy hemoroidy.

Děťátko vyrostlo zase zhruba o dva centimetry. Již možná víte, jestli kupovat modré či růžové dupačky. Co však možná netušíte, jestliže čekáte dívku, tak ta má už nyní ve vaječnících vytvořenou zásobu vajíček na celý život.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.Hledali jste:

"21 týden těhotenství (1829)", "těhotenství 21 týden (236)", "21 týden těhotenství váhový přírůstek (109)", "21 tt tehotenstvi (22)", "21týden těhotenství (22)", "21 tt (16)"

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 5 + 11 ?
Please leave these two fields as-is: