Těhotenství týden po týdnu – 20. týden těhotenstvíMilé budoucí maminky, v předchozím – tedy 19. dílu seriálu „Těhotenství týden po týdnu“ Vám byla doporučena těhotenská cvičení. Přečtěte si dnes další doporučení.

Těhotenství týden po týdnu - 20. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 20. týden těhotenství

20. týden těhotenství

Tak jste v polovině těhotenství. Že to ale uteklo? Takže, pokud vás nyní zaplavila hrůza z toho, co jste zatím nestihly připravit, usedněte v klidu ke svému oblíbenému nealko nápoji a vezměte si tužku do ruky a sepište si, co ještě musíte stihnout, udělat, nakoupit a zařídit. Nechci vás, co jste těhotné poprvé strašit, ale v posledních týdnech před porodem, budete raději odpočívat, než shánět po obchodech nejnutnější výbavu pro děťátko, nebo nutit partnera do přestavby bytu. Pokud patříte k těm, které čekají dalšího potomka, jistě mi dáte za pravdu.

reklama

Co se děje ve 20. týdnu těhotenství?

Ve 20. týdnu těhotenství se miminku rychle prodlužují dolní končetiny, aby vyrovnaly zpoždění, které měly oproti horním končetinám. Na dlaních a chodidlech jsou zřetelné rýhy, které zůstanou už po celý život neměnné. Ruce miminka hmatají po okolí. S palečkem často zamíří do pusinky, aby dumlalo.

Plod roste nyní rychleji než děloha, proto občas dochází ke kontaktu s její stěnou. Těhotná žena tak vnímá pohyby miminka. Volný pohyb plodu v děloze zajišťuje zhruba půl metru dlouhý pupečník.

20. týden těhotenství je u konce

Pohyby dítěte jsou ke konci 20. týdne těhotenství výrazné, mimčo kope nožičkama, jako by se připravovalo na kariéru úspěšného fotbalisty. Proto by již nyní mohly cítit lechtavé pohyby i prvorodičky. Plod od temene k zadečku měří zhruba patnáct centimetrů a váží asi čtvrt kila. Vy jste ale mohla přibrat tři a více kilogramů.

Možná máte za sebou i druhé vyšetření pomocí ultrazvuku a doma se vám skví snímek ještě nenarozeného potomka. Ve 20. týdnu těhotenství vám už gynekolog mohl prozradit pohlaví miminka.

Co je však důležitější, lékař díky tomuto vyšetření prověřil uložení placenty, množství plodové vody a růst plodu. Možná vás poslal také na podrobné vyšetření srdce plodu ke specialistovi.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.Hledali jste:

"20 týden těhotenství (1058)", "těhotenství 20 týden (168)", "16 a těhotná online (18)", "20 tt těhotenství (15)"

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 9 + 12 ?
Please leave these two fields as-is: