Těhotenství týden po týdnu – 13. týden těhotenstvíPředchozí, tedy 12. díl seriálu „Těhotenství týden po týdnu“ nám odhalil, že lékaři dokáží již velmi přesně určit termín porodu. Pojďte se s námi dozvědět, jaký má průběh 13. týden těhotenství.

Těhotenství týden po týdnu - 13. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 13. týden těhotenství

13. týden těhotenství

V tuto dobu už začíná být vaše těhotenství patrné, končí 1. trimestr. Chytřejším ani nemusíte moc napovídat.

reklama

Vyčnívající bříško, absence alkoholických nápojů a stále poslední típnutá cigareta před dvěma měsíci, ke správné „diagnóze“ mnohým leckdy stačí. Brzy bude vaše břicho čím dál větší, a že čekáte přírůstek do rodiny, postupně dojde i těm méně chápavým.

Kolem 13. týdnu těhotenství můžete pomalu zvažovat změnu šatníku. Upnuté džíny přestávají být pohodlné a je dobré se poohlédnout po něčem vhodnějším. Nepříliš slušivé, leč jistě praktické, těhotenské lacláče to zatím být nemusí, ale kalhoty a sukně s elastickým pasem jsou také velmi pohodlné. Oceníte je, i když jste zatím mohla přibrat jen jedno či dvě kila. Inspirovat se můžete také v naší rubrice „Těhotentská móda a oblečení“.

Ve 13. týdnu těhotenství by měly být nevolnosti u většiny těhotných už jen špatnou vzpomínkou, i když u někoho přetrvávají až do porodu. Hladiny hormonů jsou stále vysoké, ale stabilní.

Co se děje ve 13. týdnu těhotenství?

Miminko ve vás roste rychle do délky. Hlavičky se to týká také, ale v porovnání se zbytkem těla se nyní zvětšuje o něco pomaleji. Má totiž náskok z minulých týdnů. Děťátko zatím měří kolem sedmi centimetrů, tedy od temene k zadečku, a váží kolem 20gramů. Oči kryjí spojená horní a dolní víčka, která se otevřou až po 37. týdnu těhotenství. Základy prvních mléčných zoubků se skrývají v ústech pod dásněmi. Krvinky se tvoří v játrech nebo již i ve slezině.

13. týden těhotenství je u konce

1. trimestr těhotenství končí. Plod je připraven k růstu. Má vyvinuté sací, polykací a dýchací reflexy. Mimo vaše tělo by ještě děťátko nepřežilo, všechny orgány nemá ještě zcela funkční. Dosud vytvářely potřebné hormony vaječníky těhotné ženy, nyní přebírá tuto důležitou funkci placenta, která tvoří potřebný progesteron.

Některé z vás už mají za sebou speciální ultrazvukové vyšetření, které odhalilo, zda plod nemá Downův syndrom nebo Trizomii 18.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.Hledali jste:

"13 týden těhotenství (1031)", "těhotenství 13 týden (150)", "třináctý týden těhotenství (82)", "13 tt těhotenství (42)", "barvení vlasů v těhotenství (25)", "13 týden těhotenství bříško (18)", "brisko ve 13 tydnu tehotenstvi (16)"

Komentář

 1. Míša K. napsal(a):

  Zajímalo by mě, zda je nějak škodlivé barvení vlasů v těhotenství? Jsem ve 13.týdnu a včera jsem si bravila vlasy a nějak mě u toho napadlo, jestli to vlastně není pro miminko nějak škodlivé? Barvíte si vlasy v těhotenství?

  • Anet napsal(a):

   Ahojik, podle mě barvení vlasů na mimčo nemůže mít žádnej vliv!! jelikož jsem kadeřnice a taky čekáme prcka a pracovat běžně můžu, ikdyž musím častěji větrat! ale to je zase něco jiného když jsem v práci 12 hod a nebo si člověk jednou za čas nabarví vlasy doma!!

 2. Soňa napsal(a):

  Dobrý den, ženy si barví vlasy i v těhotenství běžně. Přece žádná z těch, které si nechaly příchod potomka po třicítce či později nechce vypadat jako prošedivělá babička. Doporučuji však dbát na test alergických reakcí, které každé balení obsahuje. Netřeba riskovat, že by se vaše citlivost na chemikálie v těhotenství pozměnila a čekaly na vás zbytečné nepříjemnosti. V dnešní době sice není příliš oblíbená trvalá ondulace, ale v případě, že byste se pro ni rozhodovaly, těhotenství není zrovna nejlepší období. Mohlo by se jednat o špatně vynaložené prostředky, neboť trvalá v tomto období špatně chytá.

 3. Michala napsal(a):

  ahoj jsem tehotna 13tt a mam krece v podbrisku hlavne pri prudkem pohybu i kdyz lezim a porad nevim proc poradite mi nejaka maminka? dekuji za odpoved

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 11 + 4 ?
Please leave these two fields as-is: