Těhotenství týden po týdnu – 5. týden těhotenství4. díl seriálu „Těhotenství týden po týdnu“ Vám popsal, jak se embryo vnořilo do děložní stěny a den ode dne roste. A máme tu třetí týden po oplodnění neboli začátek 5. týdne těhotenství.

Těhotenství týden po týdnu - 5. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 5. týden těhotenství

 

reklama

5. týden těhotenství

Menstruace se nedostavila. Můžete cítit lehce naběhlá prsa, jejichž dvorce ztmavnou a mohou se objevit i pigmentové skvrny. Objevují se stavy připomínající premenstruační příznaky i nevolnost. Únava v tomto období je velmi častá, takže se nedivte, že přirozeně uléháte večer do postele mnohem dříve než jindy.

Co se děje v 5. týdnu těhotenství?

Embryo je v 5. týdnu těhotenství ještě velmi malé, ale začíná se formovat do podlouhlého tvaru. Začíná být zřejmé, kde je hlava a kde ocásek.

Zhruba kolem 17. dne vývoje vzniká trojvrstevný zárodek, z jehož listů později budou všechny tkáně a orgány. V tomto stadiu má placenta spoustu výrůstků, kterým se odborně říká placentální klky.

Z nich se později v těhotenství stane dočasný orgán, který se postará o výměnu látek mezi vámi a děťátkem. Bude mu prostřednictvím žíly a dvou tepen v pupeční šňůře posílat kyslík a živiny a zároveň odebírat oxid uhličitý.

Stručně se dá říci, že ve třetím týdnu vývoje dítěte (v 5. týdnu těhotenství) se formují mozek, mícha, svaly, kosti. Plod je velký asi 1,25 mm.

Na konci 5. týdne těhotenství se objevují v oblasti budoucího krku dítěte obrysy prvních několika prvosegmentů, z jejichž materiálu později vzniknou obratle páteře. Začíná se formovat krevní oběh v embryu. Tvoří ho jednoduchá srdeční trubice.

Do ní se vlévá krev zárodku z primitivní pupeční žíly. Ta přivádí krev z placenty. Srdeční základ začíná tepat a krev začíná proudit v srdci a cévách. Základ mozku je dosud neuzavřený.

5. týden těhotenství a první prohlídka u gynekologa

Pokud jste tak již neučinila, je třeba se neprodleně objednat ke gynekologovi. Ten vás prohlédne a vyzpovídá ohledně tzv. anamnézy. Zeptá se na vaše zdraví (prodělané a dědičné nemoci, operace, popř. porody) i podrobnosti ohledně otce dítěte a dalších rodinných příslušníků. Lékař vám vystaví těhotenskou průkazku, stanoví předpokládaný termín porodu a pozve na další kontrolu.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.Hledali jste:

"5 týden těhotenství (572)", "pátý týden těhotenství (41)"

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 14 + 8 ?
Please leave these two fields as-is: