Těhotenství týden po týdnu – 10. týden těhotenstvíNa ultrazvuku jsou patrné pohyby budoucího miminka, skáče, otáčí se a kroutí, přestože to budoucí maminka ještě necítí. To bylo popsáno v 9. dílu našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu.

Těhotenství týden po týdnu - 10. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 10. týden těhotenství

 

reklama

10. týden těhotenství

Těhotné v 10. týdnu těhotenství již mohou hrdě říci, že uvnitř nosí plod vzájemné lásky. Nyní se očekávané dítě oficiálně nazývá plodem. Některé publikace uvádí již osmý týden těhotenství jako hranici pro přejmenování z embrya, zárodku na plod, fetus.

Slovíčkaření, chcete-li odborná terminologie, však nic nemění na tom, že budoucí miminko ve vás stále roste.

Proto ženy v tomto období těhotenství mohou mít neustále pocit hladu. Měly by si však kontrolovat, zda se nepřejídají. Výkyvy nálad mohou být na denním pořádku.

Co se děje v 10. týdnu těhotenství?

V 10. týdnu těhotenství, osmém týdnu vývoje plodu, hlava dosud představuje asi polovinu celkové délky těla. Ovšem tvar se začíná měnit, zakulacuje se a vzpřimuje. Obličej je již dobře rozeznatelný, i když v porovnání s mozkovou částí je malý. Má jasné lidské znaky. Původně velmi široký ústní otvor se zužuje.

Oči zůstávají otevřené, ale základy očních víček jsou již vytvořené. Zevní zvukovod obklopuje jednotný ušní boltec. Ztenčuje se oblast krku a tělo zárodku se napřimuje.

Mezi dolními končetinami se objevuje společné vyústění močových a pohlavních cest v jednom ze dvou otvorů. Kolem něho se tvoří základy zevních pohlavních orgánů. Druhý otvor je vyústění trávicí trubice.

Na končetinách rostou prsty do délky, ale postupně se zkracují, až vymizí plovací blány. Zřejmé jsou palečky, které jsou silnější než ostatní prsty. Chrupavčité základy budoucích kostí se objevují uvnitř končetin a začínají se vyvíjet svaly. Zpoždění vývoje dolních končetin je stále znát, ale jednotlivé prstíčky jsou už zčásti oddělené.
Srdce je kompletně vyvinuté.

10. týden těhotenství je u konce

Na konci 10. týdne těhotenství jsou již založeny všechny důležité vnitřní i zevní orgány. Plod má všechny zřetelné lidské znaky. Vnitřní orgány se vyvíjí ve specifické ženské a mužské. Pohlaví vašeho děťátka však ještě nelze určit, přestože jestli je to kluk nebo holka bylo dáno už při početí.

Během 8. týdne vývoje, 10. týdne těhotenství, se zkracuje ocasní konec zárodku a na konci týdne už je takřka neznatelný.

Plod je dlouhý asi 23 milimetrů, nyní se totiž měří od temene hlavy jen k dolnímu konci trupu.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.Hledali jste:

"10 týden těhotenství (867)", "těhotenství 10 týden (168)", "desátý týden těhotenství (76)", "pocit hladu v těhotenství (32)", "10 tt těhotenství (26)"

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 11 + 4 ?
Please leave these two fields as-is: