Těhotenství týden po týdnu – 6. týden těhotenstvíV 5. dílu seriálu „Těhotenství týden po týdnu“ jsme si popsali, jak se začíná formovat embryo a doporučili jsme Vám první návštěvu u gynekologa. Pojďme se nyní podívat, jak probíhá další, již 6. týden těhotenství.

Těhotenství týden po týdnu - 6. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 6. týden těhotenství

 

reklama

6. týden těhotenství

Milá nastávající maminko, právě ve skutečnosti uplynul měsíc od početí vašeho dítěte. Pokud již netrpíte nevolnostmi či náladovostí, můžete se na ně připravit.

Nejsou-li nevolnosti příliš silné, kdy zvracíte, zřejmě jste trochu přibrala na váze, oblečení se zdá těsnější. Možná vás i tak trochu škrtí vaše stará podprsenka. V takovém případě nepřehlédněte rubriku „Těhotenská móda a oblečení“.

Nebo trpíte také pálením žáhy či zácpou. Dobře vám nemusí dělat ani nejrůznější zápachy, které nyní mnohem více vnímáte.

Co se děje v 6. týdnu těhotenství?

Embryo v 6. týdnu těhotenství roste rychle a dá se říci, že tak trochu připomíná pulce. Měří dva až čtyři milimetry. Začíná se vyvíjet trávicí ústrojí, plíce a močový měchýř. Do 10. týdne těhotenství vznikají základy pro všechny orgány.

Tímto týdnem těhotenství tak začíná mimořádně důležité období pro zdravý vývoj jak jednotlivých orgánů, tak dítěte. V tomto časovém úseku může dojít díky nepříznivým vlivům ke vzniku vrozených vad. Negativní roli zde hrají kromě užívání drog, alkoholu, kouření, užívání léků i některá infekční onemocnění matky.

V 6. týdnu těhotenství, čtvrtém týdnu vývoje, se mění vzhled zárodku. Zárodečný terčík se postupně přetváří ve válcovité tělíčko.

Zvětšuje se základ mozku, nyní má podobu váčku s velkou dutinou. Vzniká jednoduchá trávicí trubice, tedy primitivní střevo. Objevují se základy očí, vnitřního ucha a jsou znát již základy končetin. Zárodek je v amniovém váčku, kde ho ze všech stran obklopuje plodová voda. Pupečník spojuje zárodek s primitivní placentou.

Ještě ne zcela vyvinuté srdce přečerpává krev kolem embrya a ve výběžcích budoucí placenty. Jeho pulz je znát na ultrazvukovém přístroji, ale tlukot srdíčka ještě není slyšet pomocí přenosného ultrazvukového zařízení určeného k poslechu srdce vašeho ještě nenarozeného děťátka.

6. týden těhotenství je u konce

Na konci 6. týdne těhotenství měří zárodek šest až osm milimetrů. Má již uzavřenou nervovou trubici. Na stranách se zvýšil počet budoucích obratlů na zhruba 30 párů. Dolní zakončení zárodku tvoří hrbol ocasního konce.

Na opačném konci je patrný čelní hrbol s mělkou jamkou – primitivní dutinou ústní. Pod ní, v oblasti budoucího krku se objevují tři žaberní oblouky. Pod nimi je srdeční hrbol, základ srdce. Vzniká primitivní střevo. Na hlavě se objeví jako první tmavě zbarvený základ oka. Za ohnutím mozku vzniká základ vnitřního ucha. Ve výši budoucího srdce se začínají vyvíjet horní končetiny. Na počátku vývoje připomínají spíše ploutvičky.

V 6. týdnu těhotenství může mít žena za sebou již první ultrazvukové vyšetření, které ukáže, jak se těhotenství daří.

Těhotná žena by rozhodně neměla návštěvu gynekologa oddalovat, protože v některých případech je třeba včas odebrat krevní testy.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.Hledali jste:

"6 týden těhotenství (923)", "tehotenstvi 6 tyden (175)", "šestý týden těhotenství (80)", "6 týden těhotenství ultrazvuk (58)", "6tyden tehotenstvi (37)", "těhotenství v 6 týdnu (22)", "6 týden těhotenství na ultrazvuku (18)", "ultrazvuk v 6 týdnu těhotenství (12)"

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 6 + 2 ?
Please leave these two fields as-is: