Relaxace v těhotenstvíRelaxace = stav hlubokého tělesného i duševního uvolnění. Pomocí tohoto stavu uvolnění se chráníme od stresu neboli duševního a tělesného napětí.

Již od 4. měsíce těhotenství plod v maminčině bříšku reaguje na zvukové podněty. Melodické tóny a klidná hudba u něj navozují uvolnění a zklidnění tepové frekvence srdíčka. Nejprve slyší miminko zvukovou kulisu složenou z tlukotu matčina srdce, šumění její krve ve velkých cévách, zvuky trávení v žaludku a ve střevě a také dýchání. Tyto zvuky někdy dosahují dohromady až 100 decibelů, což je srovnatelné s hlukem blízké dálnice, jak uvádí ve své knize Prenatální komunikace Tausen a Goze-Hanel. Miminko však slyší mnohem víc, nejraději má maminčin hlas. Umí rozeznat, jestli maminka právě mluví s ním nebo s někým jiným. Moderní vyšetřovací metody také umožňují nahlédnout na to, co se v mozku plodu děje. Silný hluk vyvolává srdeční odpověď už od 18. týdne těhotenství. Ve 25. týdnu už hluk vyvolává pohyby či kopání a v 35. týdnu těhotenství už sluch odpovídá úrovni sluchu dospělých. Během posledního trimestru těhotenství dochází ke zvětšování rozsahu frekvencí, které je miminko schopno vnímat.

reklama

Stres, jak jsme již uvedli v předchozím článku, má velmi negativní vliv na organismus člověka. Negativně tedy také působí i v průběhu těhotenství na vývoj ještě nenarozeného miminka. Zahraničními studiemi je prokázáno, že následkem stresu na plod jsou předčasné porody nebo nižší porodní váha miminka. Maminky, které v těhotenství prožívají nadmíru stresu, rodí děti s porodní hmotností nižší až o 200gr. Jednou z možností zmírňování stresu a jeho negativního vlivu na organismus je poslech relaxační hudby. Ta pozitivně přispívá nejen k normálnímu vývoji plodu, ale také kladně působí na předčasně narozené dítě.

Proč právě hudba?

Hudba je důležitou součástí našeho života. Je vědecky prokázané, že uklidňující, příjemná a melodická hudba má blahodárné účinky na tělesnou i psychickou stránku člověka. Proto má své důležité místo i v těhotenství. Relaxační hudba pak pozitivně působí nejen na těhotnou ženu, ale i na její ještě nenarozené miminko, které hudbu v bříšku maminky také vnímá. To maminka pozná podle jeho pohybů. Pokud děťátko v bříšku prudce kope, hudba či zvuky zvenku se mu nelíbí, pokud maminka cítí jemné šimrání nebo kopání, hudba nebo zvuky zvenčí jsou miminku příjemné.

Z výzkumů a studií vyplývá, že zejména klidná komorní hudba, konkrétně např. Mozartovy skladby, plod uklidňují a naopak hlučné symfonické skladby nebo rocková muzika vyvolávají u plodu neklid, který se projeví výše uvedeným silným kopáním. Pokud hudba, která byla miminku pouštěna v průběhu těhotenství, mu bude pouštěna i po narození, vyvolá to u něj větší pocit jistoty a bezpečí, miminko bude klidnější a bude lépe usínat.

Podle odborníků jsou prenatálně hudbou stimulované děti po narození klidnější, méně pláčou a v pozdějším věku lépe zvládají stres.

Zdroje
1. Relaxace [online]. [cit. 2011-07-05]. Dostupné na WWW
2. Víte co slyší miminko v bříšku? [online]. [cit. 2011-07-05]. Dostupné na WWW
3. Každá maminka je Mozart [online]. [cit. 2011-07-05]. Dostupné na WWW
4. Tiše někdo nás poslouchá [online]. [cit. 2011-07-05]. Dostupné na WWW
5. Správná hudba pro malá ouška [online]. [cit. 2011-07-05]. Dostupné na WWW
6. Relaxační hudba v těhotenství [online]. [cit. 2011-07-05]. Dostupné na WWW
7. Relaxační hudba [online]. [cit. 2011-07-05]. Dostupné na WWW
8. Těhotenství v rytmu hudby [online]. [cit. 2011-07-05]. Dostupné na WWW
9. Tausen, G, Goze-Hanel, I. Prenatální komunikace. Praha. Portál, s.r.o. 2003. 79s. ISBN 80-7178-753-1

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 11 + 14 ?
Please leave these two fields as-is: