Těhotenství týden po týdnu – 4. týden těhotenstvíVajíčko bylo oplodněno, přestěhovalo se do dutiny děložní a zárodek miminka není starší než sedm dní. To jsme si popsali ve 3. dílu seriálu „Těhotenství týden po týdnu“. Co se odehrává uvnitř vašeho bříška ve 4. týdnu těhotenství si popíšeme nyní.

Těhotenství týden po týdnu - 4. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 4. týden těhotenství


reklama

4. týden těhotenství

Tento týden by se měla dostavit pravidelná menstruace. Zatím se však nic takového neděje, nebo je krvácení slabé. Vstupujete do 2. lunárního měsíce těhotenství.

Ačkoliv to s oplodněným vajíčkem nemusí dopadnout dobře, protože část těhotenství v tuto kritickou dobu zaniká kvůli poruše vývoje nebo špatnému usazení vajíčka v děloze. Zaniklé vajíčko pak s menstruací odchází. V tomto případě mnohá z žen ještě netuší, že je těhotná. Některým ale začínají vadit různé pachy, může přijít nevolnost, častěji chodí na malou stranu.

Co se děje ve 4. týdnu těhotenství?

Embryo se vnořilo do děložní stěny, která ho nyní již úplně obklopuje. Den ode dne roste. Vaječníky dodávají hormon progesteron, který ovlivňuje děložní sliznici tak, aby byla dostatečně silná.

Probíhá zahnízďování zárodku. Na začátku 4. týdne těhotentsví se  vytvoří dvě vrstvy buněk, nazývané entoderm, či-li vnitřní zárodečný list, a ektoderm, tedy  zevní zárodečný list. Buňky se rychle množí a některé pronikají až k mateřským cévám děložní sliznice. Po nahlodání stěny cév se mateřská krev vylije do dutinek v obalu.

Mateřská krev zajišťuje od této chvíle po celé těhotenství výživu zárodku a přísun kyslíku.

Pokud je zárodek úspěšně zahnízděn, začne se produkovat hormon hCC (lidský choriový gonadotropin). Lékař může potvrdit těhotenství díky krevním testům nebo ultrazvuku.

Pro první ujištění zda jste opravdu těhotná, stačí použít těhotenský test z lékárny, který prokáže přítomnost hormonu hCC v moči. Je velmi citlivý.

Embryo je pevně celé zaryté do stěny děložní. Zárodek je drobný, měří pouhých 0,1 – 0,2 mm, kolem něj se začíná vytvářet amniový váček. Okysličenou krev přivádějí děložní tepny, odkysličenou odvádějí žíly. Na konci tohoto týdne se nad zárodkem obnoví tenká vrstvička sliznice, která jej zcela oddělí od dutiny děložní.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.

Tagy: 4. týden těhotenství, 4 týden těhotenství, 4 tt, 4 týden, 4. týden, čtvrtý týden těhotenství, čtvrtý týdenHledali jste:

"těhotenství 4 týden (48)", "čtvrtý týden těhotenství (46)"

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 14 + 13 ?
Please leave these two fields as-is: