Vývoj smyslů miminka během těhotenství„Maminko, budete mít děťátko.“  To je věta, kterou touží slyšet alespoň jedenkrát za život každá žena. Věta, která ženě určuje smysl jejího života. Věta, která ženu činí šťastnou a spokojenou. Co ale narození miminka předchází? Je to 40 až 42 týdnů očekávání a vzrušení, přání a krásných snění o miminku.

Jak těhotenství probíhá v jednotlivých týdnech popisujeme v našem „seriálu Těhotenství týden po týdnu“. Také si přečtěte článek popisující „Počáteční příznaky těhotenství“. Víte ale například jak se v průběhu těhotenství vyvíjejí smysly vašeho miminka? Víte například, že miminko můžete chlácholit a uklidňovat hlazením svého bříška?

reklama

Víte , že vaše miminko už v době těhotenství vnímá a rozeznává váš hlas a reaguje na vaše duševní rozpoložení?

Smysly se v průběhu těhotenství vyvíjejí velmi intenzivně . Jejich prostřednictvím je pak schopné vnímat nejen sebe, ale i své okolí. Prostřednictvím smyslů se již v těhotenství utváří pevné pouto mezi ním a matkou, které se po narození velmi intenzivně rozvíjí.

Hmat

Miminko má vyvinutý hmat přibližně od 18. týdne vašeho těhotenství. Je schopné vnímat matčinu ruku přiloženou na stěnu břišní. Matčiny doteky v průběhu těhotenství jsou prvním intenzivním kontaktem s dítětem a pozitivně ovlivňují jeho další vývoj. Doteky představují nejčastější způsob komunikace maminky s děťátkem. Hlazení bříška v těhotenství děťátko uklidňuje a navozuje u něj pocity bezpečí.

Sluch

Je vědecky podložené, že dítě již v průběhu těhotenství slyší. Jeho sluch je vyvinutý kolem 7 měsíce těhotenství. Nejprve slyší to, co se děje v matčině těle. Slyší například tlukot jejího srdce, zvuky provázející trávení a střevní peristaltiku. Později rozeznají matčin hlas, ví, kdy promlouvá k němu nebo zda hovoří s někým jiným. Důležitý je zejména tón hlasu. Matčin hlas je dítěti nejmilejší a je schopné jej rozeznat ihned po narození.

Zrak

V začátku těhotenství má miminko oči zavřené. Oči miminka se otevírají kolem 30. týdne těhotenství a zavírají se jen ve spánku. Zrak jako smyslový orgán v průběhu těhotenství miminko nijak specielně nevyužívá.

Chuť

Od 4. měsíce těhotenství miminko ví jak chutná plodová voda. Rozlišuje sladkou, slanou a hořkou chuť. V plodové vodě převládá sladká chuť, i proto mají novorozenci rádi sladké.

Čich

Miminko má vyvinutý čich asi od 20. týdne těhotenství. Plně jej však využívá záhy po porodu, kdy zejména podle vůně poznává svoji maminku.

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 14 + 11 ?
Please leave these two fields as-is: