Pokud jste si již přečetla publikované díly seriálu „Těhotenství týden po týdnu“, budou vás jistě zajímat další informace.
V následujícím článku se dozvíte jak v době těhotenství komunikovat s nenarozeným miminkem a jak vnímat jeho pocity.
Komunikace podle mnoha z nás znamená vzájemnou výměnu informací mezi lidmi.
Avšak komunikovat můžeme také beze slov, prostřednictvím doteků, gest, mimiky. Zejména tato tzv. neverbální komunikace probíhá mezi maminkou a jejím nenarozeným dítětem.
Podvědomé pevné pouto mezi maminkou a miminkem nastává již v průběhu těhotenství. Maminka se svým nenarozeným dítětem navazuje kontakt již záhy po početí. Toto spojení je založeno zejména na citech a pocitech.
Psychický vývoj a zážitky dítěte v průběhu těhotenství jej ovlivňují i v pozdějším životě.
Komunikujte s miminkem už během těhotenství
Všichni víme, že děti jsou velmi citově založené bytosti, které reagují určitým způsobem na pozitivní i negativní emoce matky. Maminka, která chce, aby děťátko bylo spokojené a klidné, na něj v průběhu těhotenství každou chvíli myslí, hladí své bříško. V duchu, ve své mysli miminku vypráví, co ho po narození čeká, jak se na něj všichni těší.
To vše má kladný vliv na psychický vývoj dítěte. Už v těhotenství se tím posiluje jeho důvěra v sebe sama i své okolí.
Nenarozené dítě již ve 4. měsíci vnímá doteky, má vyvinutou chuť a od 7. měsíce slyší. Pozitivní komunikace a další kladné podněty a popudy zvenčí taktéž podporují rozvoj nervových buněk a celkový vývoj mozkových funkcí dítěte.
Vnímejte pocity svého miminka
Intenzivní citové spojení s miminkem začíná okouzlujícím okamžikem, kdy maminka začíná poprvé cítit jeho pohyby. K tomu dochází kolem 18. až 20. týdne těhotenství. Od této chvíle je toto spojení neustálé a miminko svými pohyby vysílá své pocity.
Každá maminka se naučí během těhotenství rozeznávat libé a nelibé pocity svého děťátka. Může určit temperament, podle pohybů pozná kdy je unavené, kdy se chce mazlit, kdy jí škádlí, je rozdováděné a naopak kdy je mrzuté nebo se něčeho polekalo a má strach. Jemné šimrání na vnitřní stěnu břicha provádí malé prstíčky a šťouchání většinou způsobují patičky nebo lokty.
Tyto pohyby, pocítěné maminkou, zejména poprvé, jsou okouzlující a je samozřejmé, že se o ně chce podělit s tatínkem.
Často se však stává, že když otec na bříško položí svoji dlaň, pohyby ustanou. Důvodem je pouhá zvědavost miminka, které cítí, že je právě středem pozornosti a soustředí se na to, co bude následovat. Miminko také svými pohyby k sobě maminku přivolává. Když ucítí její dlaň na břišní stěně, je schopné se k ní přimknout a cítit tak dotek matky. V tento okamžik mezi nimi vzniká pevné citové pouto.
Zážitky dítěte z doby těhotenství ovlivňují jeho vývoj
Je samozřejmé, že život není jenom bezproblémový a rovněž v průběhu těhotenství maminka prochází nejen příjemnými, ale i nepříjemnými životními situacemi, prožívá strach, má starosti, pláče.
V současnosti víme, že psychický vývoj a zážitky dítěte v průběhu těhotenství jej ovlivňují i v pozdějším životě. Dnes již víme, že je-li matka ve stresu i miminko má zrychlený puls, stejně jako jeho matka. Jakmile se maminka uklidní, uklidní se i miminko.
Mnohé z maminek se bojí, aby nepříznivé situace během těhotenství negativně neovlivnily další vývoj miminka.
Pokud po nepříjemném emotivním zážitku maminky následuje klidné, utěšující slovo, jemné pohlazení břišní stěny tak, aby se i miminko uklidnilo, žádné negativní následky nenastanou. Naopak i miminko se tímto už v době těhotenství připravuje na život, který má i své nemilé stránky.
Já si vždy povídala s miminkem, když jsem se preventivně mazala krémem proti striím od elastiQ. Malému se to moc líbilo, jak jsem ho hladila. Díky tomu jsem se naučila mnoho pohádek
Já také měla rituál, že jsem se říkala pohádky a u toho mazala bříško krémem od elastiQ
koukám, že jsem všechny maminky stejné