Těhotenství týden po týdnu – 3. týden těhotenstvíVe 2. dílu seriálu „Těhotenství týden po týdnu“ jsme popsali ovulaci a došlo ke spojení vajíčka s vítěznou spermií vašeho partnera. Vznikl základ nového života a vašeho těhotenství. Náš seriál Vás provede těhotenstvím týden po týdnu.

Těhotenství týden po týdnu - 3. týden těhotenství

Těhotenství týden po týdnu - 3. týden těhotenství

 

reklama

3. týden těhotenství

Jste těhotná. Jednobuněčné vajíčko se spojilo ve vaječníku se spermií vašeho partnera a vás čeká období radostného očekávání. Pamatujte ale, že období těhotenství sebou přináší i mnohá úskalí na která je třeba být připravena.

Ještě ani ve 3. týdnu těhotenství s největší pravděpodobností netušíte, že jste těhotná. V tuto dobu jste podle gynekologů ve 3. týdnu těhotenství, přestože zárodek miminka není starší než sedm dní.

Co se děje ve 3. týdnu těhotenství?

Po oplození dochází k opakovanému dělení vajíčka. První dělení znamená rozdělení na dvě zcela shodné buňky, tzv. blastomery, na což je potřeba zhruba 30 hodin. Další dělení je již rychlejší. Blastomery se dělí geometrickou řadou. Každé z těchto tzv. rýhovacích dělení vytváří menší a menší buňky. Rýhovací dělení se tomuto ději říká podle toho, jak embryo vypadá. Zárodek je samá rýha, má 16 buněk a nazývá se morula.

Z vejcovodu, kde došlo k osudnému setkání se spermií, se postupně stěhuje do dutiny děložní. Morula ve vaší děloze už není nahodilý shluk buněk. Dá se na ní rozlišit pod obalem vrstva zevních buněk. Ty obalují buňky vnitřní.

Mezi nimi se začínají vytvářet mezibuněčná spojení, a dokonce některá z nich spolu komunikují. To znamená, že už v takto ranném těhotenství si vyměňují mezibuněčné informace. Vznik těchto spojů ovlivňuje další vývoj časného zárodku.

Po pěti dnech, prvním pracovním týdnu vaší dělohy, se morula přeměňuje v blastocystu, která má podobu váčku. Zevní buňky se začnou podílet na výstavbě plodových obalů. Uvnitř váčku se na jedné straně nachází dutina s tekutinou. Na druhém je shluk buněk, základ zárodku miminka. Blastocysta se do této doby vyvíjela v děloze bez vazby na tkáně matky.

3. týden těhotenství je u konce

3. týden těhotenství končí vytvořením spojení mezi zárodkem a vámi. Můžete si hrdě říkat budoucí matka. Na konci 3. týdne těhotenství se rozpustí obal blastocysty, která se spojí s povrchem děložní sliznice tou částí, na kterém je základ zárodku.

Děložní sliznice díky hormonům prošla změnami, takže je ochotná a schopná blastocystu přijmout a zajistit výživu. Vnější buňky blastocysty se opět rychle množí a pronikají do sliznice dělohy, tvoří enzymy, které ji rozrušují. Do vytvořeného místa se blastocysta zanořuje, čemuž se říká nidace. Většinou se usadí v horní přední části dělohy.

Vaše děloha bude domovem pro miminko dalších zhruba devět měsíců. Během této doby se budete moci s vaším potomkem postupně seznamovat také prostřednictvím řady ultrazvukových vyšetření. Díky nim budete mít snímky vašeho dítěte ještě dříve, než se narodí.

Seznam článků seriálu „Těhotenství týden po týdnu“

Pokud se Vám náš seriál alespoň trochu líbí, nebo je pro Vás jakkoliv přínosný, dejte o něm vědět svým známým a staňte našimi fanoušky na Facebooku. Děkujeme.Hledali jste:

"3 týden těhotenství (183)", "3 týden těhotenství příznaky (88)", "www tehotenstvionline cz/1390/cviceni-pro-tehotne-joga (26)", "příznaky těhotenství ve 3 týdnu (23)", "tehotenstvi 3 tyden (19)", "www tehotenstvionline cz/606/tehotenstvi-tyden-po-tydnu-22-tyden (13)"

Přidejte svůj komentář a diskutujte s ostatními

*

Chci e-mailem zasílat upozornění na nové komentáře.
Můžete se přihlásit ke sledování komentářů přímo, bez odeslání komentáře.

Kolik je 6 + 12 ?
Please leave these two fields as-is: